МІКОЗИ СТОП

МІКОЗИ СТОП

МІКОЗИ СТОП

До цієї групи можуть бути віднесені нозологічні форми, викликані іншими грибами, в тому числі пліснявими.

При мікозах стоп уражаються переважно міжпальцевих складки, підошви і нігті. Мікотіческій процес може виходити за межі стоп, захоплюючи кисті, гладку шкіру, особливо великі складки, і Пушкова волосся.

Протягом мікозів стоп, як правило, хронічне, з частими загостреннями; загострення, як і ексудативні клінічні прояви, зустрічаються в осіб молодого віку, монотонне протягом по "сухому" типом — у осіб похилого та старечого віку.

Поширенню мікозів стоп сприяє відвідування громадських лазень, саун, плавальних басейнів, душових установок. Лусочки з патогенними грибами, від-падаючі у хворих мікозами стоп, потрапляють на підлоги, лави, решітки, доріжки, килими та підстилки. В умовах підвищеної вологості гриби можуть не тільки тривалий час зберігатися, але й розмножуватися, особливо на нефарбованих дерев’яних лавах і гратах, що робить їх постійним та інтенсивним джерелом інфікування.

Нередка внутрісімейна передача патогенних грибів при користуванні загальним взуттям, ножними рушниками, мочалками, при недостатній обробці ванни після миття, килимків та решіток у ванній кімнаті.

Діагностика мікозів стоп грунтується на клінічних проявах і підтверджується результатами мікроскопічних і культуральних досліджень.

Зовнішнє лікування мікозів стоп зазвичай складається з 2 етапів: підготовчого і основного.

Мета підготовчого етапу — видалення лусочок і рогових нашарувань при сквамозно-гіперкератотіческой формі та усунення островоспалітельних явищ при интертригинозной і дисгидротической, особливо при їх екзематизації. Для видалення лусочок і рогових нашарувань в залежності від їх інтенсивності використовують різні кератолитические засоби і методи.

Більш ефективна відшарування по Арієвич: на підошви в умовах стаціонару на 2 діб, а амбулаторно на ніч протягом 4-5 днів поспіль під компрес наносять мазь, що містить 12 г саліцилової кислоти, 6 г молочної кислоти і 82 г вазеліну. При необхідності відшарування проводять повторно.

Хороший ефект дає молочно-саліциловий колодій (молочної та саліцилової кислоти по 10 г, коллодия 80 г), яким змащують підошви вранці і ввечері протягом 6-8 днів, потім на ніч під компрес наносять 5% саліциловий вазелін, після чого призначають ножні мильно -содовие ванни і відшаровуються епідерміс видаляють пемзою.

Островоспалітельние явища і екзематизації при інтертригінозний і дисгидротической варіантах мікозів стоп усувають за принципами лікування гострої екземи.

Основний етап лікування мікозів стоп — призначення антімікотіческіх препаратів: протигрибкових кремів, нітрофунгін, рідини Кастеллани (фукорцин) та ін.

Лікування оніхомікозів — важка і складна задача.

Високоефективний і володіє широким спектром протигрибкової дії препарат орунгал (ітраконазол), який призначають за схемою пульс-терапії: на 1,5,9 тижні лікування — по 200 мг (2 капсули) 2 рази на день після їди (добова доза — 400 мг) .

Ламізил високоефективний, володіє фунгіцидною ефектом і дає високий рівень лікування за 6-8 тижні. при ураженні нігтів пальців кистей і 12-16 тиж. — Нігтів пальців стоп. Препарат приймають іпутрь щодня, по 250 мг на добу, незалежно від прийому їжі, за один прийом.

Дифлюкан призначається при онихомикозах в дозі 150 мг 1 раз на тиждень до виростання неінфікованого нігтя (3-12 місяців).

Також застосовують протигрибкові препарати фунгістатичну дію — гризеофульвин і кетоконазол (низорал), але тольуо в комбінації з місцевим лікуванням.

Гризеофульвін при оніхомікозі в 1-й місяць лікування призначають по 6-8 таблеток на добу, у 2-й-в такій же дозі через день, а потім аж до відростання здорових нігтів 2 рази на тиждень. При лікуванні гризеофульвіном можливі головні болі, запаморочення, болі в області серця, шлунково-кишкові розлади, токсідерміі. зміни формули крові.

Нізорал (кетоконазол) приймають по 1 таблетці (200 мг) на добу протягом 6-8 місяців і більше.

Місцеве лікування оніхомікозу включає видалення нігтів хірургічним шляхом або шляхом повторного накладення кератолитических пластирів, застосування антімікотіческіх препаратів.

У цьому відношенні зручний і ефективний «Мікоспор» набір для нігтів, що дозволяє размягчать і поступово удатять уражену частину нігтя. При лікуванні уреапласта за загальноприйнятою методикою пластир наносять на 2 діб, потім проводять "чистку" ложа за допомогою леза безпечної бритви. Цей термін можна продовжити до 7 діб, що призводить до повного розм’якшення уражених нігтів і, отже, полегшує їх видалення.

Надалі оголене ложе обробляють антимікотичними засобами. В амбулаторних умовах, при невеликому числі уражених нігтів, можна рекомендувати щоденне їх механічне сточування металевим напилком протягом дчітельного часу з подальшим просяканням фунгіцидними рідинами.

При грибковому ураженні нігтьової пластинки менш ніж на 2/3 площі можливе проведення лише місцевої терапії сучасними антимікотичними лаками — «Батрафен», «Лоцеріл», З нанесенням їх на поверхню нігтя не менше 2 разів на тиждень протягом 6 місяців.

Після закінчення лікування мікозу необхідно проведення дезінфекції взуття розчином формаліну.

Профілактика мікозів стоп повинна полягати в:

  • дезінфекції підлог в лазнях, душових.
  • При відвідуванні бань і плавальних басейнів необхідно користуватися гумовими тапочками.
  • Важливе значення мають регулярні профогляди.
  • При наявності в сім’ї хворого мікозом стоп не можна користуватися загальною взуттям,
  • необхідно замінити дерев’яну решітку у ванній гумовим килимком, який, як і ванну, треба дезінфікувати гарячою водою після кожного миття.
  • Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!