Яка норма холестерину в крові?

Яка норма холестерину в крові?

Яка норма холестерину в крові?

Холестерин — це складний жирний спирт. Він міститься в мембранах всіх живих клітин і бере участь у синтезі необхідних для нормальної життєдіяльності речовин, зокрема статевих гормонів. В організм людини холестерин надходить з їжею, проте ця частина відносно невелика, основна ж його маса утворюється в печінці.

Саме по собі це органічне з’єднання не шкідливо і, як уже говорилося вище, навіть необхідно людині, але тільки в помірних кількостях і в правильній формі. Тобто в тій, яка забезпечує його безперешкодне транспортування між різними органами і тканинами, а не осідання в судинах, що якраз і відбувається при атеросклерозі. Такий правильною формою або «хорошим» холестерином вважається його об’єднання з особливими білково-жировими частинками високої щільності — липопротеидами ЛПВЩ. Іноді зустрічається ще одне позначення цього комплексу — альфа-холестерин.

Ну а лякаючий всіх «поганий» холестерин циркулює в крові в більших частках — липопротеидах низької щільності (ЛПНЩ), схильних до випадання в осад і закупорки судин. Поганий і хороший холестерин разом складають той самий загальний холестерин, концентрацію якого і визначають під час біохімічного дослідження крові. Визначення ж цих показників окремо проводиться при поглибленому дослідженні ліпідного профілю крові.

Фактори, що визначають нормальний рівень холестерину

На питання про те, яка норма холестерину в крові повинна бути, не знаючи певних деталей (статі, віку, особливостей здоров’я людини), відповісти вельми важко. Наприклад, у дітей нормальний рівень цього з’єднання завжди нижче, ніж у дорослих. Точно також існують відмінності і за статевою ознакою: у молодих жінок кількість холестерину менше, чому у чоловіків одноліток, однак після 50 років (після клімаксу), пані виходять вперед за цим показником.

Транзиторне невелике збільшення концентрації холестерину відзначається і при вагітності, це теж вважається нормальним. Ну а для людей, що страждають кардіологічними хворобами, цукровим діабетом, цей показник повинен бути навіть нижче норми за віком.

Варто також відзначити, що в лабораторіях використовують різні системи для визначення холестерину, тому референсні (нормальні) значення в бланках аналізів можуть відрізнятися. Тому, інтерпретуючи отримані результати, необхідно в першу чергу спиратися на дані медичного закладу, в якому проводилося дослідження, а не на інші джерела.

Загальні показники

Якщо оцінювати в загальному вміст холестерину в крові дорослої людини, то нормальним і безпечним для здоров’я вважається показник, що не перевищує 5,2 ммоль / л. Концентрація до 7,8 ммоль / л — це вже гіперхолестеринемія, але помірна, що вимагає детального вивчення ліпідного профілю людини і обов’язкового призначення спеціальної дієти. Гіперхолестеринемія, що перевищує 7,8 ммоль / л, розцінюється важкою, в такій ситуації пацієнту необхідно серйозне обстеження і спеціальне медикаментозне лікування.

При цукровому діабеті, атеросклерозі, ішемії серця, після перенесених інфарктів та інсультів рекомендований показник, що попереджає прогресування патологічних станів і виникнення рецидивів недуг — 4-5 ммоль / л. Слід також зазначити, що нестача холестерину теж шкідливий організму, тому норма його концентрації має нижню і верхню межі, що і буде продемонстровано нижче.

Норма холестерину в крові у жінок

Холестерин в крові представниць жіночої статі за віком варіює наступним чином (показники вказані в ммоль / л):

 • 20 років — 3,11-5,17;
 • 30 років — 3,32-5,8;
 • 40 років — 3,9-6,9;
 • 50 років — 4,0-7,3;
 • 60 років — 4,4-7,7;
 • 70 років і старше — 4,48-7,82.
 • Підвищення даного показника з віком у жінок обумовлюється гормональною перебудовою, яка відбувається в організмі з наближенням менопаузи і особливо після її настання.

  Норма холестерину в крові у чоловіків

  У чоловіків також існує вікові коливання нормального рівня даного показника (вказано в ммоль / л):

  • 20 років — 2,93-5,1;
  • 30 років — 3,44-6,31;
  • 40 років — 3,78-7;
  • 50 років — 4,1-7,15;
  • 60 років — 4,04-7,14;
 • Після 60 років — 4,0-7,0.
 • Стежити за холестерином чоловікам особливо важливо, оскільки їх судини і серце не захищені статевими гормонами, як у жінок. Тому ризик виникнення атеросклерозу і серйозних патологічних станів, пов’язаних з закупорюванням судин, у сильної половини в середньому віці досить високий.

  Холестерин у дітей

  Діти народжуються з рівнем холестерину близько 3 ммоль / л. Далі, зі збільшенням віку дитини, цей показник не повинен виходити за рамки 2,4-5,2 ммоль / л. А за рекомендаціями американської асоціації серця оптимальний рівень холестерину для дітей і підлітків 2-19 років і зовсім не повинен перевищувати 170 мг / дл (або в перерахунку 4,5 ммоль / л).

  Кардіологи також радять батькам обов’язково стежити за звичками харчування своїх дітей, а також за тим, скільки малюки вживають нездорової їжі, оскільки це серйозно впливає на концентрацію холестерину в крові і стан здоров’я хлопців у майбутньому.

  Норми фракцій холестерину

  Крім холестерину, нормальним повинно бути і зміст його «хорошою» і «поганий» фракцій, оскільки найбільш прогностично несприятливим вважається перевищення вмісту в крові людини загального холестерину на тлі підвищеної концентрації ЛПНЩ. Тому для збереження здоров’я судин необхідно прагнути, щоб рівень «поганого» холестерину (ЛПНЩ) не перевищував 2,6 ммоль / л. Концентрація ж «хорошого» холестерину (ЛПВЩ), навпаки, обов’язково повинна перевищувати 1,68 ммоль / л у слабкої статі і 1,45 ммоль / л — у чоловіків.

  Кому необхідно стежити за холестерином?

  Даний показник рекомендується періодично визначати не тільки пацієнтам кардіологів, ендокринологів, невропатологів, а й людям з хорошим самопочуттям. Це, насамперед, необхідно для своєчасного застосування профілактичних і лікувальних заходів, якщо показник виявиться вище норми, що цілком можливо в наступних випадках:

  • якщо людина курить;
  • при надмірній масі тіла;
  • після подолання сорокарічного рубежу чоловіками і п’ятдесятирічного — жінками;
  • при малорухливому способі життя;
  • якщо вживається людиною їжа наповнює його організм насиченими жирами (їх багато в жирному м’ясі, жирних вершках, сирі, вершковому маслі) і штучними транс-жирами (з них складається маргарин і спреди).

  Ну і само собою холестерин повинен бути в нормі у людей з гіпертонією, цукровим діабетом, перенесеними інфарктами і інсультами, серцевою недостатністю, патологією печінки.

  Як привести холестерин в норму?

  Невелика зміна показника цілком можна привести в норму здоровим способом життя, дієтою та посильними фізичними навантаженнями. Перший і останній пункти увазі відмова від шкідливих звичок, достатній сон, відпочинок на свіжому повітрі, заняття спортом, зниження маси тіла.

  Дієта ж повинна складатися з двох напрямків: відмови від їжі, що містить багато насичених жирів, поганих вуглеводів і холестерину, і введення в раціон продуктів, багатих незамінними жирними кислотами, ліпотропні речовинами і клітковиною. Таким чином, при гіперхолестеринемії дуже корисними будуть:

  • овочеві салати з оливковою або лляною олією;
  • знежирені молочні продукти;
  • страви на пару з курки, кролика, індички, телятини, нежирної риби;
 • хліб з висівками;
 • фрукти (особливо яблука, авокадо);
 • каші;
 • соєві продукти;
 • білкові омлети;
 • натуральні соки і несолодкі морси.
 • Якщо ж рівень холестерину надто високий, і описані вище методи не допомагають з ним впоратися, доктор може призначити спеціальні гіпохолестеринемічну лікарські препарати. До них відносять статини, фібрати, поліконазол, нікотинову кислоту. Однак для отримання бажаного результату приймати ці засоби, як правило, доводиться досить довго.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!