Як лікувати оперізуючий лишай?

Як лікувати оперізуючий лишай?

Як лікувати оперізуючий лишай?

Напевно, кожен лікар, незалежно від спеціальності, стикався з ситуацією, коли, госпіталізованих хворих з підозрою на гострий холецистит (пієлонефрит, плеврит, аднексит), він через добу-дві чув від пацієнта: «Лікарю, у мене, схоже, алергія!» І доктор, з полегшенням зітхав: всі неясності і сумніви розв’язалися, і операція не буде потрібно.

Адже ця типова бульбашкова висип по ходу нервового корінця — прояв вірусної інфекції, яка у дітей викликає вітрянку, а у дорослих — оперізуючий лишай.

Як протікає захворювання?

Біль по ходу нерва, в 50% межреберного, але можуть страждати і корінці попереково-крижового відділів хребта, лицьової і трійчастий нерви.

Потім, протягом 1-3 діб з’являються висипання: на гиперемированном тлі — пухирці з прозорим вмістом, який потім стає жовтуватим, під кінець 2 тижнів (рідше через місяць) пухирець підсихає з утворенням скоринки, а на місці висипу залишається невелика пігментація, яка потім проходить. Висипання завжди односторонні, як правило, супроводжуються збільшенням лімфузлов на ураженій стороні.

Часто, але не обов’язково, одночасно з болями з’являються симптоми інтоксикації: підвищення температури, головний біль, навіть нудота і блювота. З появою висипу вони, як правило, сходять нанівець.

Які ускладнення бувають при оперізуючий лишай?

 1. Найчастіше (до 70%) — постгерпетична невралгія. Болі по ходу нерва залишаються на місяці, а у деяких тривають роками, причому, чим старше хворий, тим більше шансів, що розвинеться це ускладнення (1% у пацієнтів до 50 років, 28% у тих, хто старше 70).
 2. При ураженні лицевого нерва висипання можуть бути в області повік і навіть рогівки — вірусний блефарит, кератит, увеїт, які при несприятливому перебігу можуть вилитися в сліпоту або глаукому.
 • Рідко висипання можуть проходити з глибоким ураженням шкіри, тоді після загоєння залишається рубець.
 • Поперечний мієліт, прояви якого периферичні парези і паралічі.
 • Менінгоенцефаліт — вкрай рідкісне, але найнебезпечніше ускладнення. У період з 2 до 20 дня від початку захворювання з’являється сильний головний біль, світлобоязнь, блювання, можуть бути галюцинації і втрата свідомості.
 • Заразний чи оперізувальний лишай?

  Люди, які не перенесли раніше вітрянку, особливо діти, можуть захворіти нею після контакту з хворим на оперізувальний лишай.

  Як лікувати оперізуючий лишай?

  Противірусне лікування прискорює одужання і знижує ризик ускладнень. Особливо бажано приймати ці препарати тим, у кого є поразка трійчастого нерва і всім хворим старше 60 років. Починати прийом ацикловіру (0, 8 м 5 разів на добу) або фамцикловіру (0,25г. 3 рази на добу) потрібно не пізніше 3 діб від появи висипки.

  Тривалість лікування — 7 днів.

  Знеболюючі засоби — анальгетики (баралгін, пенталгин) і нестероїдні протизапальні (ібупрофен, диклофенак) — по можливості не довше 5-7 днів і не перевищуючи дозволені дози. Безпечно і ефективно місцево накладати мазь або пластир з лідокаїном (Версатіс).

  При оперізуючий лишай важливо не панікувати. У більшості випадків своєчасно розпочате противірусне лікування дає швидкий результат і допомагає уникнути ускладнень. Однак нехтувати візитом до фахівця, особливо якщо задіяні лицьовій або трійчастий нерв, теж не варто.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!