Гострий бронхіт

Гострий бронхіт

Гострий бронхіт

Загальна характеристика захворювання

Зазвичай гострий бронхіт протікає на тлі нежиті або ларингіту і являє собою запалення слизової оболонки бронхів, яке з часом поширюється по всій поверхні стінок цього органу.

У здорової людини стінки бронхів покриті безліччю ворсинок, які постійно рухаються і створюють струм слизу у напрямку до глотки. З нею з нашого організму виводяться віруси, бактерії і частинки пилу. Гострий бронхіт у дітей і дорослих призводить до того, що слиз стає занадто вузький, швидкість її просування падає.

В результаті, віруси і бактерії проникають всередину клітин. У людини розвивається запалення, з’являється кашель і мокрота, в окремих випадках піднімається температура. Це первинні симптоми, за якими можна безпомилково розпізнати гострий бронхіт. Лікування захворювання залежить від того, якими мікроорганізмами викликано запалення. Якщо якщо стан не поліпшується, слід звернутися до лікаря.

Якщо на бактерій можна впливати за допомогою антибіотиків, то віруси вимагають зовсім іншого підходу. Втім, про лікування гострого бронхіту ми розповімо трохи нижче, у відповідному розділі.

Гострий бронхіт — симптоми та клінічна картина

До основних факторів, що викликають гострий бронхіт, можна віднести:

 • інфекційні процеси, що виникають в результаті дії вірусів чи бактерій;
 • переохолодження організму;
 • частинки пилу;
 • шкідливі умови роботи, наприклад, хімічні виробництва, де в повітрі присутня велика кількість їдких речовин;
 • куріння;
 • деякі захворювання серця та інших систем організму.
 • Гострий бронхіт, симптоми якого схожі з ознаками інших захворювань верхніх дихальних шляхів, проявляє себе:

  • саднением в області грудини;
  • сухим кашлем;
  • задишкою;
  • швидкою стомлюваністю, почуттям розбитості;
  • підвищенням температури.

  У міру розвитку хвороби кашель стає все більш вологим. Це пов’язано з тим, що починає відходити харкотиння. Нерідко вона має слизову, гнійну або слизисто-гнійну структуру.

  При прослуховуванні легких лікар без проблем визначає вологі та сухі хрипи.

  При своєчасному, адекватному лікуванні гострий бронхіт проходить на 4-7 день з моменту появи. Якщо ж пустити процес лікування на самоплив, то хвороба почне прогресувати в хронічну форму, а в деяких випадках переходить в астму.

  Крім того, у людини часто розвивається гострий обструктивний бронхіт, який перебігає на тлі синдрому обструкції. Її ознаки з’являються вже в перший день ГРВІ. Характерним симптомом даної форми бронхіту є добре чутні сухі хрипи, тобто, дихання з подовженим видихом, що пояснюється звуженням або повної закупоркою дихальних шляхів за рахунок потовщення слизової оболонки бронхів.

  Гострий бронхіт у дітей

  На кожну 1000 дітей щорічно припадає 100-200 випадків захворювань бронхітом. Зазвичай хвороба є наслідком гострих респіраторних інфекцій, мікоплазм, бактерійної флори і хламідій. Якщо у дитини діагностовано гострий бронхіт, лікування повинно бути негайним, оскільки захворювання призводить до появи легеневих і позалегеневих ускладнень.

  У дітей у віці до 3 років найчастіше проявляється гострий обструктивний бронхіт, оскільки інфекція робить сильний вплив на секрецію слизу і зміна розмірів слизової оболонки. Для дітей старше 4 років більш характерні бронхоспазми.

  Гострий бронхіт — лікування захворювання

  Гострий бронхіт у дітей і дорослих повинен лікуватися за допомогою комплексу заходів. Перед лікарями ставиться завдання відновити бронхіальну прохідність, усунути причину захворювання (шкідливі фактори) і наслідки інфекції.

  На перших стадіях лікування використовуються антибіотики, сульфаніламіди, вітаміни груп А, В і С. Відзначимо при цьому, що за допомогою антибіотиків не можна боротися з бронхоспазмами і, крім того, вони не зможуть відновити бронхіальну прохідність.

  Як правило, хворій людині призначають постільний режим, масаж, загальнозміцнюючі процедури і лікувальну фізкультуру. Дорослим пацієнтам бажано повністю відмовитися від куріння. Тютюновий дим погіршує ті ускладнення, якими супроводжується гострий бронхіт. Лікування захворювання триває протягом тривалого проміжку часу.

  Якщо у людини починається загострення хвороби, йому призначаються антибіотики, засоби для розрідження мокроти і відхаркувальні препарати.

  В особливо важких випадках рекомендується проведення бронхоальвеолярного лаважу, при якому в дихальні шляхи людини вводиться спеціальна трубка. Через неї бронхи промиваються ліками з метою зменшення кількості слизу і темпів розповсюдження інфекції.

  Хороші результати при лікуванні гострого бронхіту показують: фізіотерапевтичні процедури (інгаляції, електропроцедури), дихальна гімнастика, зігріваючі компреси і гірчичники. Всі ці кошти можна легко застосовувати в домашніх умовах.

  Оскільки гострий бронхіт призводить до різкого ослаблення імунітету, пацієнтам призначають вітаміни та інші препарати, що покращують стан імунної системи. Також бажано дотримуватися суворої дієти, що дозволить швидше впоратися з наслідками захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!