Чим небезпечні набряки у вагітних?

Чим небезпечні набряки у вагітних?

Чим небезпечні набряки у вагітних?

Найпростіший спосіб розпізнати набряки — натиснути на припухле місце пальцем секунд на двадцять. Якщо залишилася ямочка, яка довго не згладжується, це набряк. Набряки вважаються одним з трьох основних ознак пізнього токсикозу вагітності, або гестозу. (Два інших — підвищений кров’яний тиск і білок у сечі.) Гестоз впливає на функції плаценти, і в цьому його головна небезпека: в набряклої плаценті порушується матково-плацентарний кровотік, що призводить до гіпоксії плода.

Найлегшу ступінь токсикозу досі по-старому називають водянкою вагітних. Обширні фізіологічні набряки майже завжди бувають у мам, які чекають близнюків або крупної дитини. Всі набряки, пов’язані з вагітністю, зникають через кілька днів після пологів. Якщо ж ні, то викликати лікаря в цьому випадку бажано, але лікуватися можна і вдома.

Три інших ступеня гестозу — нефропатія вагітних, прееклампсія та еклампсія — приводи для негайної госпіталізації: вони загрожують здоров’ю мами і її майбутньої дитини.

Пізнього токсикозу у важкій формі не обов’язково супроводжують набряки, а мот два інших ознаки гестозу присутні завжди. Посилити набряки можуть хронічні захворювання ночек, серця, щитовидної залози, варикозне розширення вен та інші патології, які порушують циркуляцію міжтканинної рідини в організмі.

ДЕ вони локалізуються?

Важливо, що саме набрякає. Якщо наприкінці дня щиколотки і кісточки стають як гирі, це неприємно, але безпечно, особливо якщо близько пологи (зростаюча матка давить на судини і органи всередині таза). Гірше, якщо набрякає передня поверхня гомілки (біля кісточки).

Опухле лііо, набряк стегна і передньої черевної стінки — приводи для серйозного занепокоєння. Якщо палець став занадто товстим для обручки, це теж повинно насторожити. Всі ці симптоми в поєднанні з високим кров’яним тиском і білком у сечі — підстави для відправки в лікарню.

ЗАВЖДИ вони помітно?

Важко не звернути уваги на опухлі щиколотки або пальці. Але крім явних у майбутньої мами можуть бути і приховані набряки. Рідина затримується внутрішніми органами, вони недоотримують кисень і поживні речовини, але зовні це майже ніяк не проявляється. Насторожити може тільки одне — дуже різка і значна надбавка у вазі за короткий термін або нерівномірний набір ваги.

Саме для контролю за прихованими набряками і проводяться регулярні (в ідеалі — щотижневі) зважування вагітних. Щотижнева надбавка понад 300-400 грамів, особливо при дотриманні розумної дієти, — привід запідозрити приховані набряки. З цією ж метою майбутніх мам просять здавати аналізи сечі перед кожним візитом до лікаря і обов’язково вимірюють артеріальний тиск.

ЯК З НИМИ БОРОТИСЯ?

Будь набряк вимагає контролю лікаря. Раніше акушери радили жінці пити якомога менше. Сучасна медицина довела, що «сухий режим» викликає зворотний ефект: страждаючий від спраги організм прагне затримати рідину всяку ціну.

Тіло людини складається з води майже на 80% Навіть при нормальній вагітності до цієї води додається ще близько восьми літрів рідини, яка насичує тканини і циркулює по тілу На частку плода, плаценти і амніотичної рідини до кінця вагітності припадає близько трьох літрів.

Пийте. Мінімум 1,5 літра води в день. Суп або соковиті фрукти не вважаються.

Дотримуйтеся дієти. Сіль, спеції, газована вода та солодощі уповільнюють виведення рідини з організму.

Ноги вверх! Кілька разів на день потрібно відпочивати по 20-30 хвилин, лежачи з піднятими ногами (вище рівня голови).

Охолоджують. Можна робити ванночки або обливати в тазику ноги прохолодною водою, а потім розтирати ступні жорсткою мочалкою або рушником.

Лежите на лівому боці. Зростаюча матка тисне не тільки на тазові вени, але й на порожнисту вену, яка знаходиться праворуч (по ній кров повертається від кінцівок).

Рухайтеся! Ритмічна гімнастика дуже добре допомагає в таких випадках. Щогодини потрібно робити 15-хвилинні перерви на гімнастику і відпочинок, особливо якщо робота сидяча або, навпаки, доводиться подовгу коштувати. Майбутній мамі корисно ходити пішки.

Але довгі дистанції не для вагітних: ноги не повинні втомлюватися.

Влаштовуйте розвантажувальні дні. Досить робити це раз на тиждень.

Не слухайте подруг. Перш ніж випробовувати на собі народні рецепти, обов’язково порадьтеся з лікарем.

Дорогі матусі, живе спілкування на нашому сімейному форумі. Приєднуйтесь!

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!